Hallux valgus
Orthopedie
Vergroeiing van de grote teen (Hallux valgus)
Als u te krappe schoenen draagt, loopt u de kans op een pijnlijke bult bij de grote teen. Er kan dan sprake zijn van een vergroeiing van de grote teen. In deze folder leest u over de mogelijkheden van behandeling en hoe u deze aandoening (ziekte) aan uw voet kunt voorkomen.
Wat is een vergroeiing van de grote teen?
Als het bot dat de grote teen en de voet met elkaar verbindt een grote bult heeft, kunt u een vergroeiing van de grote teen (hallux valgus) hebben. Door de scheefstand van de grote teen steekt het kopje van het eerste middenvoetsbeentje steeds meer uit: dit wordt dan een opgezette, pijnlijke bult. De huid die er over heen zit, kan rood en gevoelig worden. Het dragen van schoenen is altijd pijnlijk.
Hoe groter de bult wordt, des te pijnlijker is het lopen. De grote teen buigt naar de tweede teen toe, of kan er zelfs onder komen te staan. De huid onder uw voet kan dikker en pijnlijker worden. De druk van de grote teen kan de tweede teen van zijn plaats duwen. Soms kan hij de derde teen zelfs overlappen. Bij een vergroeiing in een vergevorderd stadium ziet de voet er misvormd uit. Als de vergroeiing van de grote teen te ernstig wordt, kunnen problemen bij het lopen optreden. De pijn kan chronisch worden en gewrichtsontsteking kan het gevolg zijn.
Wat zijn de oorzaken?
Meer dan de helft van de vrouwen in Nederland heeft een vergroeiing van de grote teen. Deze vergroeiing is normaal gesproken te wijten aan het dragen van nauwe, te krappe schoenen en hoge hakken. Soms is een erfelijke belasting de oorzaak.
Hoe kunt u een vergroeiing van de grote teen voorkomen?
Om de kans op een vergroeiing van de grote teen te verkleinen, moet u passende schoenen dragen. Neem schoenen met een ruime instap, brede tenen en zachte zolen. Vermijd schoenen die klein, nauw en puntig zijn, of hakken hebben die hoger dan vier centimeter zijn. Als u al een hallux valgus heeft, kunt u het beste schoenen met voldoende ruimte dragen.
Dat voorkomt druk en zal de ergste pijn verlichten. U kunt ook schoenen professioneel laten oprekken of beschermende kussentjes gebruiken.
Wat zijn de behandelingsmogelijkheden?
Als u al een vergroeiing van de grote teen heeft, draag dan ruime schoenen.
Dit verlicht de ergste pijn. U kunt uw schoenen laten oprekken. U kunt ook beschermende kussentjes gebruiken om de pijn in dit gebied te verzachten.
Wanneer wordt een operatie geadviseerd?
Een vergroeiing van de grote teen wordt in veel gevallen operatief behandeld. Tijdens een operatie worden de positie van bot, pezen en spieren veranderd, zodat de grote teen weer goed staat. De orthopedische chirurg heeft verschillende technieken om de pijn te verlichten. Een operatie vindt veelal in dagbehandeling plaats. Een langdurige herstelperiode is normaal: er is vaak sprake van zwelling en stijfheid. Ook bij jongeren kan een vergroeiing van de teen ontstaan. Een operatie aan de teen bij een jong volwassene is niet aan te raden: de kans is groot dat het probleem na een operatie weer terugkomt. Vooral als deze nog niet helemaal uitgegroeid is. Grotere of ruimere schoenen zijn in de meeste gevallen de beste oplossing om de pijn te verlichten.
Vergroeiing van de kleine teen
Als u een bult bij uw kleine teen heeft, kan dat een kleermakersknobbel zijn. Deze aandoening (ziekte) verwijst naar de ‘kleermakerszit’. Een pijnlijke, gezwollen bult aan de kleine teen lijkt veel op de vergroeiing van de grote teen. Te nauwe schoenen zijn in dit geval ook vaak de oorzaak. Draag schoenen die u goed passen: met een zachte bovenkant en met ruimte voor uw tenen. Als de pijn aanhoudt of een ernstige misvorming optreedt, kan een operatie noodzakelijk zijn.
Nabehandeling van een voetoperatie
- De eerste dagen na de operatie moet u de voet zo veel mogelijk hoog te houden om zwelling te voorkomen. Zwelling veroorzaakt pijn.
- U kunt paracetamol 500 mg innemen, 4 keer per dag 2 tabletten als u pijn ervaart. U moet contact opnemen met uw behandelend specialist als er ondanks deze maatregelen sprake is van toenemende pijnklachten, of wanneer er sprake is van temperatuursverhoging.
- Na de operatie krijgt u een drukverband met een loopzool. Beiden zijn belastbaar; dat wil zeggen dat u er op kunt lopen;
- Zowel gips als drukverband mag niet nat worden. U kunt douchen mits de voet goed beschermd is. Er zijn speciale hoezen met een rubber band te koop bij de apotheek. U kunt het verband ook beschermen door middel van een vuilniszak. Het is dan belangrijk dat de voet goed hoog gehouden wordt, zodat het water er niet in kan lopen. Wanneer er toch water bij het gips komt, kunt u proberen dit droog te föhnen;
- Het is belangrijk dat u de enkel goed beweegt. Door de voet goed te bewegen, kunt u trombose voorkomen;
- De eerste 2 weken na de operatie moet de voet zoveel mogelijk hoog gehouden worden;
- Leg het been omhoog op een kussen als u veel pijn in uw been heeft. Loop alleen kleine stukjes in en om het huis, loop geen verre afstanden;
- Zorg dat uw voet niet afwikkelt bij het lopen, neem geen grote passen.
Fysiotherapie
Leg het been omhoog op een kussen al u veel pijn in het been heeft.
Loop alleen kleine stukjes in en om het huis, loop geen verre afstanden.
Zorg ervoor dat u uw voet afwikkelt tijdens het lopen, neem niet te grote passen.
www.ikazia.nl