PEG-sonde plaatsen

PEG-sonde plaatsen

Het plaatsen van een PEG-sonde

Maag-Darm-Levercentrum

Inleiding

Deze folder van het Ikazia ziekenhuis informeert u over het plaatsen van een PEG-sonde. Hierin leest u wat een PEG-sonde is en hoe de voorbereiding, het plaatsen en de nazorg verloopt. Het is belangrijk om deze informatie goed door te lezen.

Wat is een PEG-sonde?

PEG staat voor Percutane Endoscopische Gastrostomie. Dit is een buisje dat direct door de buikwand naar de maag gaat, zodat voeding en medicijnen gegeven kunnen worden.

Omdat de PEG-sonde onder verdoving met Propofol wordt geplaatst, moet u eerst naar de sedatiespecialist (SPS) op de preoperatieve polikliniek (POP). Als u al in het ziekenhuis ligt, komt de SPS bij u langs op de afdeling.

Voorbereiding op het onderzoek

Antistollingsmedicijnen

Als u bloedverdunners gebruikt, overlegt de arts met u of u hiermee moet stoppen voor het onderzoek.

Nuchter

Het onderzoek kan alleen goed gedaan worden als uw slokdarm en maag leeg zijn. Dit betekent dat u een tijdje niets mag eten of drinken:

Ochtendonderzoek:

Vanaf 12 uur 's nachts mag u niets meer eten. Tot vier uur voor het onderzoek mag u wel water, thee en heldere appelsap drinken. Op de ochtend van het onderzoek mag u uw medicijnen met een slokje water innemen.

Onderzoek na 13.00 uur: U mag tot 7 uur 's ochtends een licht ontbijt (thee, heldere appelsap en één beschuitje) eten. Daarna mag u niets meer eten. Tot vier uur voor het onderzoek mag u nog water, thee en heldere appelsap drinken. Uw medicijnen mag u met een slokje water innemen.

Kleding en opname

Draag tijdens het onderzoek geen knellende kleding. U wordt twee uur voor het plaatsen van de PEG-sonde opgenomen omdat u een uur van tevoren antibiotica via een infuus krijgt. Als u allergisch bent voor antibiotica, moet u dit aan uw arts melden.

Procedure op de endoscopie-afdeling

Voorbereiding

  • Meld u eerst aan bij de aanmeldzuil in de centrale hal. Dit kan even duren.
  • Ga daarna naar de aanmeldzuil bij route 19 van het MDL-centrum.
  • Wacht in de wachtruimte tot u wordt opgehaald en naar de voorbereidingsruimte wordt gebracht. Daar krijgt u een infuus met antibiotica.
  • Als u al bent opgenomen, krijgt u op de afdeling een infuus met antibiotica en brengt de verpleegkundige u naar het MDL-centrum.

In de voorbereidingsruimte:

  • Krijgt u een manchet om uw arm voor het meten van uw bloeddruk.
  • Wordt u op bed naar de onderzoekskamer gereden.
  • Krijgt u een slangetje in de neus voor extra zuurstof.
  • Krijgt u een knijper op uw vinger om uw hartritme en zuurstofgehalte in het bloed te meten.

Na het onderzoek

Omdat het onderzoek onder propofol wordt gedaan, moet een familielid of kennis u na afloop naar huis brengen.

Het is wettelijk niet toegestaan om op de dag van het onderzoek zelf een auto, motorfiets, of fiets te besturen. U mag ook niet zonder begeleiding met het openbaar vervoer of een taxi reizen.

Uw begeleiding kan tijdens het onderzoek in de wachtruimte wachten. Het is niet toegestaan dat uw begeleiding tijdens de behandeling in de onderzoekskamer aanwezig is.

De plaatsing van de PEG-sonde

Het onderzoek wordt uitgevoerd door twee MDL-artsen, met hulp van een endoscopie-assistent. Vlak voor het onderzoek komt dit team samen met de sedatiespecialist (SPS) om een aantal gegevens te controleren. Dit heet een time-out procedure.

Vervolgens wordt de PEG-sonde geplaatst terwijl u op uw rug op de onderzoekstafel ligt. Als u een gebitsprothese heeft, moet u die uitdoen, dus neem een gebitsbakje mee. Als u een bril draagt, neem dan uw brillenkoker mee. U krijgt een ring in uw mond om uw tanden en de scoop te beschermen. De SPS geeft u dan de verdoving.

Tijdens het inbrengen van de slang (gastroscoop) via uw mond, wordt u gevraagd te slikken en daarna rustig en ontspannen te ademen. U kunt gewoon blijven ademen zoals u gewend bent.

Tijdens dit onderzoek worden uw slokdarm, maag en twaalfvingerige darm bekeken. Als blijkt dat het veilig is om een PEG-sonde te plaatsen, wordt de precieze plek bepaald.

De buikwand wordt schoongemaakt met alcohol en plaatselijk verdoofd. Op de verdoofde plek wordt met een holle naald de buikwand aangeprikt. Een lange draad wordt door de naald en via de gastroscoop naar buiten geleid. Aan deze draad wordt de PEG-sonde bevestigd en door de mond, slokdarm, maag en buikwand naar buiten getrokken.

Een rond plaatje in de maag aan het uiteinde van de PEG-sonde voorkomt dat de sonde naar buiten schiet. Aan de buikzijde wordt de sonde ook vastgezet met een plaatje.

In uitzonderlijke gevallen is het niet mogelijk om de PEG-sonde te plaatsen, bijvoorbeeld door een afwijkende ligging van de maag of een eerdere maagoperatie. In dat geval wordt de procedure gestopt.

Duur van de procedure

De hele procedure duurt meestal niet langer dan 30 minuten.

Na de plaatsing

Na het onderzoek wordt u op bed naar de uitslaapruimte van het MDL-centrum gebracht. Als u goed wakker bent, meestal na 1 tot 1½ uur, komt de arts bij u langs om de behandeling te bespreken. Daarna mag u naar huis, of als u opgenomen bent, gaat u terug naar de afdeling.

Het is mogelijk dat u na het onderzoek een pijnlijke keel heeft, vooral als u heeft moeten hoesten. Dit gevoel kan enkele dagen aanhouden. U kunt ook een opgeblazen gevoel hebben, wat meestal verdwijnt door te boeren.

Voeding door de PEG-sonde

De eerste drie uur na plaatsing wordt de sonde niet gebruikt. Daarna wordt gekeken of de PEG-sonde goed doorgankelijk is met water. Dit mag niet pijnlijk zijn. Hierna kan gestart worden met sondevoeding.

Wat zijn de risico’s van de ingreep

Ernstige complicaties komen zelden voor, maar we willen u hier toch over informeren.

Tijdens de plaatsing van de PEG-sonde kan het volgende voorkomen:

  • Er is geen geschikte plek voor de plaatsing, dan wordt de procedure gestopt.
  • Ademhalingsproblemen door verslikken tijdens het onderzoek.
  • Bloeding van de insteekopening.
  • Tijdelijk stilleggen van de darm (ileus).
  • Perforatie, een gaatje door het aanprikken van een voorliggende dunne darm.

Na de plaatsing van de PEG-sonde:

  • Lichte ontsteking van de huid rondom de sonde;

  • Uitbreiding van de ontsteking naar de diepere huidlagen of buikvlies;

  • Verstopte sonde;

  • Ingroeien van plaatje in de maagwand (burried bumper).

Verzorging van de PEG-sonde de eerste week na plaatsing.

Reinig dagelijks de plaats van de insteekopening van de PEG-sonde als volgt:

  1. Schuif voorzichtig het uitwendige fixatieplaatje omhoog;

  2. Reinig de huid rond de sonde met schoon, warm water en huidvriendelijke zeep. Hierbij van de sonde wegstrijken;

  3. Maak het goed droog met gaasjes;

  4. Maak de sonde en het fixatieplaatje ook schoon met een gaasje, zeep en warm water. Hierna weer goed drogen;

  5. Daarna steriel splitgaasje aanbrengen tussen de buikhuid en het fixatieschijfje.

  • Spoel dagelijks de PEG-sonde minimaal 4 keer per dag door met 20-30 ml water. Doe dit ook vóór en ná elke toediening van medicatie en/of voeding.

  • Gebruik iedere dag een nieuwe spuit.

U kunt gewoon douchen met de PEG-sonde. Ga de eerste week nog niet in bad.

Beweeg de PEG-sonde de eerste week zo weinig mogelijk, de PEG-sonde mag nog niet gedraaid en gedompeld worden.

Verzorging PEG-sonde

Verzorging 1 week nadat de PEG-sonde geplaatst is:

  • Dompelen: Schuif 1x daags het schijfje op de PEG-sonde 2cm van de buikhuid af en beweeg de PEG-sonde op en neer.

  • Draaien: draai 1 x daags de PEG-sonde.

Reinig dagelijks de plaats de insteekopening van de PEG-sonde als volgt:

  1. Schuif voorzichtig het uitwendige fixatieplaatje omhoog;

  2. Reinig de huid rond de sonde met schoon, warm water en een gaasje.

  3. Maak het goed droog met gaasjes;

  4. Maak de sonde en het fixatieplaatje ook schoon met een gaasje en warm water. Hierna weer goed drogen;

  5. Daarna een steriel splitgaasje aanbrengen tussen de buikhuid en het fixatieschijfje;

  • Spoel dagelijks de PEG-sonde minimaal 4 keer per dag door met 20-30 ml lauwwarm water. Doe dit ook vóór en ná elke toediening van medicatie en/of voeding.

  • Gebruik iedere dag een nieuwe spuit.

De PEG-sonde is verstopt, wat nu?

Er zijn verschillende mogelijkheden:

  • Kneed het uitwendige gedeelte van de sonde.

  • Spoel de de sonde door met lauwwarm water.
  • Lukt dit niet, neem dan contact op met de endoscopieafdeling.

Als de PEG-sonde door slijtage afbreekt, neem dan direct contact op met de endoscopieafdeling, zodat een nieuwe PEG-sonde makkelijk terug te plaatsen is.

Bij problemen met de dopjes kunt u contact opnemen met MDL-centrum.

U krijgt na plaatsing van de PEG-sonde een informatieboekje mee met daarin beschreven wanneer en welke PEG-sonde er is geplaatst. Hierin vindt u ook de verzorging van de PEG-sonde en telefoonnummers van de PEG-zorg verpleegkundige, die eventueel gebeld kan worden bij vragen.

Informed consent

Als u ziek wordt, kunt u in een medische mallemolen terecht komen. Het lijkt misschien alsof u zelf niets te vertellen heeft over alle onderzoeken en behandelingen, die elkaar maar opvolgen. Echter, u mag zelf beslissen of u behandeld wordt en u mag ook kiezen welke behandeling u krijgt. Om deze beslissing te kunnen nemen, moet u wel goed geïnformeerd te zijn. Deze folder geeft u deze informatie. Wilt u meer weten over uw rechten en plichten als patiënt, dan kunt u in dit ziekenhuis bij het patiënten service bureau (begane grond) een brochure afhalen.

Telefoonnummers

De volgende telefoonnummers zijn voor u van belang als u de arts

of het MDL-centrum wilt bereiken:

Maandag tot en met vrijdag van 08.15 – 16.30 uur:

T 010 297 53 74 (MDL-centrum)

Buiten kantooruren:

T 010 297 50 00 (vraag via de receptioniste naar de dienstdoende arts-assistent SEH)

Mocht u thuis nog vragen hebben over het onderzoek, lees dan eerst nogmaals de folder en het informatieboekje door. Is uw vraag nog niet beantwoord, neem dan contact op met het MDL-centrum